دوره تربیت ارزیاب با همکاری شرکت توانیر

صنعت برق یکی از حیاتی‌ترین صنایع تجهیزمحور به شمار می‌رود و از جنبه‌هاي مختلفی نظیر مسائل اجتماعی، سیاسی و غیره از اهمیت زیادي برخوردار است. ازآنجایی‌که دارایی‌هاي فیزیکی در...
دوره تربیت ارزیاب

جایزه مدیریت دارایی های فیزیکی یک دوره تربیت ارزیاب حرفه‌ای با همکاری شرکت توانیر و توزیع نیروی برق خراسان رضوی از 23 شهریور تا 5 آذر 1399 برگزار کرد.

صنعت برق یکی از حیاتی‌ترین صنایع تجهیزمحور به شمار می‌رود و از جنبه‌هاي مختلفی نظیر مسائل اجتماعی، سیاسی و غیره از اهمیت زیادي برخوردار است. ازآنجایی‌ که دارایی‌هاي فیزیکی در به‌ ثمررسیدن اهداف و استراتژي‌هاي شرکت‌هاي برق نقش بسزایی دارند، موفقیت این شرکت‌ها در گرو داشتن سیستم مؤثر مدیریت دارایی‌ هاي فیزیکی است.

علاوه بر این، هزینه‌هاي نگهداشت در صنعت برق نسبتاً زیاد است و بر اساس آمارهای جهانی حدود 52 درصد هزینه‌هاي عملیاتی را شامل می‌شود. همچنین با توجه به شدت پیامدها و بعضاً حساس‌بودن دارایی‌ها باید به‌ طور مؤثر مدیریت شوند. لذا این صنعت نیازمند سطح بالایی از قابلیت‌ اطمینان است که مستلزم وجود سیستم‌ها، شیوه‌ها و فرایندهاي مؤثر مدیریت دارایی‌ هاي فیزیکی است.

خوشبختانه، در چند سال اخیر مدیریت دارایی‌ هاي فیزیکی توانسته به جایگاه شایستۀ خود در صنعت برق ایران دست یابد و شرکت‌هاي مختلفی به اجرای پروژه‌هاي بهبود در این حوزه اقدام کرده‌اند. مديريت دارايي هاي فيزيكي و مدیریت فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آن، به‌دليل تنوع و تعدد و نقش دارايي‌ها و تجهیزات در صنایع، از اهميت و پیچیدگی چشمگیری برخوردار است.

مطالعات آماری معتبر نشان می‌دهد هزينه‌هاي نگهداري و تعميرات بخش زیادی از كل هزينه‌هاي عملياتي را در بسیاری از صنایع شامل می‌شود. دروازه ورودی این مبحث هم آموزش و یادگیری به‌ منظور تربیت افراد مجرب و آگاه در سازمان است. جایزه مدیریت دارایی های فیزیکی با همکاری شرکت توانیر و توزیع نیروی برق خراسان رضوی موفق به برگزاری یک دوره تربیت ارزیاب حرفه‌ای و آموزش و آشنایی بیش از 18،000 نفرساعت در مباحث مدیریت دارایی‌ های فیزیکی در مدت 3 ماه شده‌است.

بیش از 1450 کاربر از شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور برای حضور در این دوره‌های آموزشی اعلام آمادگی و ثبت‌نام کردند و بیش از 500 کاربر فعال در قالب دو گروه آموزشی در دورۀ جامع مدیریت دارایی‌ های فیزیکی مشارکت کردند. این دوره‌ها که به‌ صورت مجازی برگزار می‌شد، شامل 11 سرفصل آموزشی بود که از 23 شهریور تا 5 آذر 99 برگزار شدند و طی آن‌ها جدیدترین و به‌روزترین مفاهیم آموزشی و علمی دربارۀ مباحث مختلف مدیریت دارایی‌ های فیزیکی به فراگیران ارائه شد. در مجموع نیز 132 ساعت آموزش به شرکت‌کنندگان ارائه شد و بیش از 18،000 نفرساعت از این کلاس‌ها بهره بردند و از مطالب آموزشی استفاده کردند.