ارتباط مدیریت دارایی‌های فیزیکی با بیمه خرابی ماشین آلات MB

هنگامی که یک خرابی اتفاق می‌افتد، می‌تواند منجر به زیان‌های قابل توجهی برای مشاغل، از جمله از دست دادن درآمد، بهره‌وری و افزایش هزینه‌های تعمیر شود. به همین دلیل داشتن یک بیمه نامه MB برای محافظت در برابر این خسارات مهم است.

مشاغلی که به دنبال محافظت از خود در برابر ضررهای مالی ناشی از خرابی تجهیزات هستند، ممکن است در مورد بیمه MB و مدیریت دارایی‌های فیزیکی جستجو کنند. آنها ممکن است بخواهند بدانند که این سیاست‌ها چه چیزی را پوشش می‌دهند، چگونه کار می‌کنند و چگونه می‌توانند به به حداقل رساندن خطر خرابی ماشین آلات کمک کنند.

از کسب و کار خود با قرارداد بیمه خرابی ماشین­‌آلات (MB) و مدیریت دارایی­‌های فیزیکی محافظت کنید.

خرابی ماشین‌­آلات یک مشکل رایج است که می‌­تواند باعث کاهش بهره­‌وری و افزایش هزینه­‌های سازمان شود. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها، بیمه خرابی ماشین آلات را انتخاب می­‌کنند تا از خود در برابر ضررهای مالی ناشی از خرابی غیرمنتظره تجهیزات محافظت کنند. در این مقاله، قراردادهای بیمه MB یا Machinery breakdown و نحوه ارتباط آنها با مدیریت دارایی فیزیکی را بررسی خواهیم کرد.

بیمه MB

قرارداد بیمه خرابی ماشین آلات (MB) چیست؟

بیمه خرابی ماشین آلات نوعی بیمه‌نامه است که خسارت مالی ناشی از خرابی تجهیزات را پوشش می‌دهد. این قرارداد معمولاً به‌عنوان ضمیمه‌هایی برای بیمه‌نامه‌های موجود نیز ارائه می‌شوند و می‌توانند برای رفع نیازهای خاص یک کسب‌وکار تنظیم شوند. بیمه MB هزینه تعمیر یا تعویض تجهیزات آسیب دیده را پوشش می‌­دهد.

بیمه MB چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که یک کسب و کار بیمه MB را خریداری می­‌کند، در ازای پوشش در برابر خرابی‌­های غیرمنتظره تجهیزات، حق بیمه‌­ای را به بیمه­‌گر پرداخت می­‌کند. اگر خرابی رخ دهد، کسب و کار می­‌تواند برای پوشش هزینه‌های تعمیر یا جایگزینی تجهیزات آسیب دیده، با بیمه‌­گر مراوده کند. بیمه‌نامه همچنین هرگونه ضرر و زیان ثانویه و هزینه‌­های مرتبط (از جمله حمل قطعه، عیب یابی و …) ناشی از خرابی را پوشش می­‌دهد.

بیمه MB چه چیزی را پوشش می دهد؟

بیمه نامه MB می تواند طیف وسیعی از تجهیزات از جمله بویلرها، توربین ها، موتورها، سیستم های الکتریکی و غیره را پوشش دهد. پوشش ارائه شده توسط این سیاست بسته به نیازهای خاص کسب و کار می‌­تواند متفاوت باشد.

مدیریت دارایی فیزیکی چیست؟

مدیریت دارایی‌های فیزیکی مجموعه­‌ای از فعالیت­‌های هماهنگ است که جهت کسب ارزش دارایی­‌های فیزیکی شامل تجهیزات، امکانات و زیرساخت‌­ها اجرا می‌­شود. این فرآیند شامل توسعه یک برنامه جامع مدیریت دارایی است که شامل ارزیابی ریسک، برنامه‌ریزی نگهداری‌، ردیابی دارایی و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. هدف مدیریت دارایی فیزیکی به حداقل رساندن خطر خرابی تجهیزات و اطمینان از نگهداری صحیح و بهینه‌سازی دارایی‌ها برای حداکثر بهره‌وری است.

بیمه MB

مدیریت دارایی فیزیکی چگونه با بیمه MB ارتباط دارد؟

مدیریت دارایی های فیزیکی و بیمه خرابی ماشین آلات ارتباط نزدیکی با هم دارند زیرا هدف هر دو به حداقل رساندن خطر خرابی تجهیزات و محافظت از کسب و کار از ضررهای مالی مرتبط با خرابی‌های غیرمنتظره است. مدیریت دارایی‌های فیزیکی ابزارها و استراتژی‌هایی را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند که آن صنایع برای حفظ تجهیزات خود و به حداقل رساندن خطر شکست نیاز دارند. بیمه MB به کسب و کارها در صورت بروز خرابی پوشش مالی ارائه می­‌کند.

ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک بخش مهمی از مدیریت دارایی‌­های فیزیکی است. این فرایند شامل شناسایی و تجزیه و تحلیل خطرات و خطرات بالقوه مرتبط با ماشین آلات و تجهیزات، ارزیابی احتمال وقوع آن خطرات و ارزیابی تأثیر بالقوه آن‌ها بر مأموریت سازمان است. با انجام یک ارزیابی کامل ریسک، کسب و کارها می‌توانند استراتژی­‌های موثری برای کاهش و مدیریت ریسک‌ها ایجاد کنند.

یکی از خطرات کلیدی مرتبط با ماشین­‌آلات و تجهیزات، خطر خرابی است. این خطر می­تواند منجر به تعمیرات پرهزینه، عدم تولید و کاهش بهره‌وری شود. قرارداد بیمه MB می تواند به کاهش این خطر کمک کند.

مزایای قرارداد بیمه خرابی ماشین‌آلات (بیمه MB)

بیمه خرابی ماشین­‌آلات نوعی بیمه است که تعمیر یا تعویض تجهیزاتی که دچار خرابی یا خرابی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی شده‌اند، پوشش می‌دهد. این سیاست معمولاً هزینه تعمیرات یا تعویض و همچنین هرگونه هزینه اضافی مرتبط با خرابی، مانند از دست دادن درآمد یا اجاره تجهیزات موقت را پوشش می‌دهد.

بیمه خرابی ماشین آلات می تواند طیف وسیعی از تجهیزات را پوشش دهد، از جمله:

  •  ماشین آلات صنعتی؛
  •  تجهیزات برقی و مکانیکی؛
  •  تجهیزات الکترونیکی؛
  •  سیستم­های تهویه مطبوع و برودتی؛
  •  بویلرها و مخازن تحت فشار؛
  •  توربین­ها، پمپ­ها، الکتروموتورها؛
  •  ژنراتورها و ترانسفورماتورها و ..

خرابی ماشین‌آلات می‌تواند برای کسب‌وکارها، به‌ویژه آن‌هایی که به شدت به تجهیزات خود برای تولید متکی هستند، پرهزینه و مخرب باشد. قرارداد بیمه خرابی ماشین آلات می تواند در صورت بروز خرابی یا خرابی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی، آرامش خاطر و حفاظت مالی را فراهم کند. با انجام یک ارزیابی کامل ریسک و اجرای استراتژی‌های موثر برای مدیریت ریسک، کسب‌وکارها می‌توانند احتمال وقوع خرابی‌ها را به حداقل برسانند و اطمینان حاصل کنند که برای مقابله با آن‌ها در صورت وقوع، آمادگی دارند.

طبق گزارش شرکت بازرسی و بیمه دیگ بخار هارتفورد، خرابی‌های الکتریکی علت اصلی ادعاهای خسارت از طریق قرارداد بیمه MB است که 33 درصد از کل خسارت‌­ها را تشکیل می‌دهد. همان گزارش نشان داد که میانگین خسارات وارده 15000 دلار است.

انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME) تخمین می­‌زند که خرابی­‌های مکانیکی به طور متوسط سالانه 500 میلیارد دلار برای مشاغل آمریکایی هزینه دارد.

یک نظرسنجی توسط انجمن ملی کمیسیونرهای بیمه نشان داد که تنها 50٪ از مشاغل کوچک دارای پوشش بیمه MB هستند، و آن‌ها را در معرض ضررهای مالی ناشی از خرابی تجهیزات آسیب پذیر می­‌کند. آمار دقیقی در این حوزه برای ایران وجود ندارد اما مسلماً درصد بسیار کمتری است.

یک مطالعه توسط FM Global نشان داد که شرکت‌هایی که برنامه‌های مدیریت دارایی‌­های فیزیکی جامع دارند 50 درصد خرابی تجهیزات کمتری دارند و 35 درصد تلفات وقفه کمتری را تجربه می‌کنند.

در یک نظرسنجی توسط Insurance Journal،  حدود 68 درصد از نمایندگان بیمه اموال گفتند که معتقدند مشتریانشان به اندازه کافی برای خطرات MB پوشش داده نمی‌­شوند. این آمار اهمیت ارزیابی صحیح ریسک در مدیریت دارایی های فیزیکی و همچنین نیاز به پوشش بیمه MB را برای محافظت در برابر ضررهای احتمالی نشان می­‌دهد.

بیمه MB

پیشنهاد برای شما

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت دارایی های فیزیکی و چگونگی سودمندی آن برای کسب و کارتان هستید، امروز با مشاوران مدیریت دارایی‌­های فیزیکی تماس بگیرید. تیم مشاوران مجرب ما می­توانند به شما در توسعه و اجرای استراتژی‌­های موثر برای مدیریت دارایی های فیزیکی و به حداقل رساندن خطرات مربوط به خرابی و خرابی تجهیزات و مشاوره بیمه آن‌ها کمک کنند.

ما به کسب‌وکارها کمک می‌کنیم تا شیوه‌های مدیریت دارایی فیزیکی خود را بهینه کنند. با سال‌ها تجربه و تیمی از مشاوران آگاه، می‌توانیم به شما در شناسایی و رسیدگی به خطرات و خطرات احتمالی مرتبط با تجهیزاتتان کمک کنیم، استراتژی‌های موثری برای کاهش این خطرات ایجاد کنیم و اطمینان حاصل کنیم که تجهیزات شما به خوبی نگهداری می‌شوند و در اوج راندمان کار می‌کنند.