وبینار پایش وضعیت ساختاریافته در تجارب کلاس جهانی

پایش ساختاریافته  نوعی رویکرد فنی پیش‌کنشی برای پایش فرایندها و تجهیزات کارخانه‌هاست. این رویکرد از داده‌های ساختارنیافتۀ بی‌درنگ استفاده می‌کند و محاسبات و تحلیل‌ها را برای تصمیم‌گیری در اختیار مدیران قرار می‌دهد. داشبورد پایش ساختاریافته (SMD) نوعی فناوری بصری‌سازی است که پایش فرایندها و تجهیزات را امکان‌پذیر می‌کند و...
پایش وضعیت ساختاریافته

وبینار پایش وضعیت ساختاریافته در 22 خرداد 1401 با مشارکت جایزه مدیریت دارایی های فیزیکی، شرکت پمکو، گروه پژوهشی صنعتی آریانا و مدرسه کسب و کار تکاپو و با سخنرانی دکتر عسل شریف برگزار شد. ایشان دارای دکترای مهندسی الکترومکانیک و کارشناسی ارشد در اقتصاد و مدیریت پایدار بوده و هم اکنون بنیان گذار و مدیرعامل شرکت ASH DEVELOPMENT می‌باشد.

ایشان ابتدا  به‌عنوان کارآموز مهندسی فرایند در شرکت بلژیکی BELSIM آغاز به کار کرد. از تجربیات او استفاده از فناوری «اعتبارسنجی و تطبیق داده‌ها» (DVR) در طراحی پروژۀ نوسازی یک شرکت آمونیاک و برای بهبود بهره‌وری انرژی و کاهش آلاینده‌های کربن می‌باشد. همچنین همکاری با شرکت معظم نفت و گاز شل و کمک  به توسعۀ کاربردهای پایش فنی پیش‌کنشی برای فرایندها و تجهیزات پالایشگاه‌ها با استفاده از روش‌های چابک (agile) از دیگر تجربیات ایشان می‌باشد. او در چندین پروژه در حوزه‌های مختلفی مانند اطلاعات کسب‌وکار، مهندسی فرایند، ساخت مبدل‌های حرارتی، خنک‌کننده‌های الکترونیکی و… فعالیت کرده است.

برخی نکات در مورد پایش وضعیت ساختاریافته:

داده‌های موجود در سازمان‌ها از منابع مختلف مانند جلسات، داکیومنت‌ها، تحلیل‌ها و … به دست می‌آیند که برای استفاده از آن‌ها می‌توان از پایش وضعیت ساختار یافته (SMD) استفاده کرد. برای استفاده از داده‌های موجود می‌بایست ابتدا از در دسترس بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد و باید توجه داشت که اکثر داده‌های موجود ساختارنیافته هستند و باید به خوبی پیش پردازش شوند. در ادامه می‌توان با ذخیره سازی در بستر مناسب به یکپارچگی مناسبی بین داده‌ها دست یافت.

داشبورد پایش وضعیت ساختاریافته می‌تواند اطلاعات مناسب را در زمان مناسب به فرد مناسب برساند، این اتفاق در نتیجه برقراری مسیر پردازشی و تعریف قالب‌های پویا که در ساختارهای متفاوت سازمانی قرار می‌گیرند ایجاد می‌شود.
نتیجه‌ای که از SMD انتظار داریم با توجه به بلوغ داده‌ای و توانایی سازمان در سطوح مختلف قرار می‌گیرد. در سطح پایه واحدها و فرایندهای حیاتی شناسایی و داده‌ها و متغیرهای مربوط به آن‌ها اندازه‌گیری و پیکربندی می‌شوند و سپس تحلیل‌ها و گزارش‌ها به مهندسین فرایند و مدیریت ارسال شده تا تصمیمات هوشمند را اتخاذ کنند.

در سطح بعدی به اتوماسیون می‌رسیم که موتورهای مناسب برای دریافت و تجزیه و تحلیل داده‌های بیشتر ایجاد می‌شوند و طرح‌های نظارتی را با استفاده از الگو‌های مانیتورینگ که ساختار مناسبی مربوط به این که چه چیزی در چه زمانی و به چه علت و چگونه نظارت شود ارائه می‌دهند. در سطح اتوماسیون کامل، تجزیه و تحلیل عمیق‌تر داده‌ها با قوانین پیچیده صورت می‌گیرد، کنسول مدیریت هشدار و اطلاع رسانی خودکار ایجاد می‌شود و امکان یکپارچه سازی با سایر سیستم‌های مبتنی بر پیش بینی و سیستم‌های تجاری وجود دارد.